Plynové kotle


Dimenzování kotle vždy přenechejte odborníkům.

V tomto ohledu máme patřičné zkušenosti a můžete nám tedy zcela důvěřovat.
Pokud ještě nejste pevně rozhodnuti nebo potřebujete poradit, určitě nás kontaktujte, rádi přijedeme a s výběrem správného kotle Vám pomůžeme.

 
Pro základní orientaci při výběru kotle jsme pro Vás připravili podrobnější informace a vysvětlení rozdílů mezi jednotlivými provedeními plynových kotlů.


Základní rozdělení plynových kotlů

1. dělení kotlů podle způsobu využití energie ze spalovacího procesu:
  • kondenzační
  • konvenční  (konvenční někdy nesprávně označujeme jako "klasické", "obyčejné" apod.).
Často používaným označením moderních kotlů je také tzv.“turbo“, což v podstatě znamená, že kotel je vybaven ventilátorem pro nucený odtah spalin. Všechny kondenzační kotle jsou zároveň "turbo" - jsou vybaveny ventilátorem pro nucený odtah spalin.
Podrobné informace: úsporné kondenzační kotle
  konvenční a turbo kotle




Obecné porovnání kotlů podle pořizovací ceny a účinnosti (tedy spotřeby)
provedení kotle relativní účinnost relativní spotřeba plynu relativní cena
konvenční atmosférické cca do 93% nejvyšší nejnižší
konvenční v provedení turbo cca do 98% střední střední
kondenzační kotle až cca do 111% nejnižší nejvyšší

Nejčastěji dnes instalovanými kotli jsou bezesporu kotle kondenzační.
Ovšem je nutné je správně navrhnout a ověřit, zda jejich pořízení bude mít z hlediska provozních nákladů smysl. Otopná soustava totiž musí být k jejich úspornému provozu správně přizpůsobena.
 

2. Dělení plynových kotlů podle způsobu přípravy teplé vody:
  • topné kotle - tedy zcela bez přípravy teplé vody (ohřev vody může být řešen teplem z tohoto kotle, ovšem nikoliv přímo v kotli, ale až v navazující technologii).
  • kotle s průtokovým ohřevem teplé vody - výhodné je použití do bytů s nedostatkem prostor pro umístění zásobníku teplé vody, nevýhodou nutnost zpravidla vyššího výkonu kotle, což při vytápění do jisté míry zhoršuje regulační schopnost tohoto kotle.  Kotle s průtokovým ohřevem nejsou příliš vhodné pro domácnosti s vyšší špičkovou spotřebou teplé vody.
  • kotle s vestavěným zásobníkem teplé vody a průtokovým ohřevem - jedná se o špičková zařízení, použitelná v rodinných domech i v bytech s nedostatkem prostor. Zásobníky jsou většinou nerezové. Tyto kotle nelze příliš doporučit pro domácnosti s dlouhodobou vyšší špičkovou spotřebou teplé vody. Objem zásobníku obvykle od 20 do 50 litrů. V běžné domácnosti však udělají velmi dobrou službu.
  • Kotle s přímo připojeným nepřímotopným zásobníkem teplé vody - vhodné pro běžné byty a rodinné domy, i pro domácnosti s větší špičkovou spotřebou teplé vody a větším počtem žijících osob (často používaná vana v souběhu se sprchou atd.), vyšší nároky na prostor, objem zásobníků od 80 do 200 litrů. Někteří výrobci nabízejí zdařilá designová provedení pro interier obytných místností. Nejpoužívanější vyrianta pro novostavby rodinných domů a byty pro 4 a více uživatelů. Nabízí nejvyšší komfort při nejúspornějším provozu a příznivé pořizovací ceně.
 
Špatnou volbou kotle se dá mnoho zkazit.
Málokdo však chce platít za plyn více než je nezbytné.

A co vy?
Chcete ušetřit peníze za vytápění?


V případě zájmu nás kontaktujte, návrh a předběžnou kalkulaci Vám zpracujeme zdarma.

Doporučujeme, prodáváme a montujeme  za dobré ceny výhradně plynové kotle s nimiž máme dobré zkušenosti.

Přehled značek, výrobců a typů najdete zde
.

Vybíráte vhodný kotel?

Chcete úsporné vytápění?


Chcete ušetřit peníze za teplo až 75%?


Neváhejte a pošlete nám poptávku.